W roku 2010 papież Benedykt XVI powiedział: „Łudziłby się ten, kto by uważał, że prorocka misja Fatimy już się zakończyła”. Przed laty, nie długo przed swoją śmiercią, w tym samym duchu wypowiedział się Kard. Stefan Wyszyński cytując słowa kard. Hlonda: „Zwycięstwo, gdy przyjdzie, przyjdzie przez Maryję”. Znakiem obecnego czasu epidemii jest przeżywane w wielu parafiach całej Polski 33-dniowe przygotowanie do zawierzenia się Matce Bożej wg. traktatu św. Ludwika Grignon de Montfort. Duchowość całkowitego oddania się Matce Bożej to sprawdzona i pewna droga odnowienia wiary przez Maryję. Droga ta otrzymała pełne błogosławieństwo Kościoła. Praktykę tą polecali i osobiście praktykowali wszyscy papieże XX wieku. Najwyżsi Pasterze zalecali tę drogę i udzielali apostolskiego błogosławieństwa tym, którzy na tą drogę wkroczą lub chociażby przeczytają traktat świętego Ludwika. W dniach od 8.11 – 10.12.2020 r. w naszej Parafii przeżywaliśmy rekolekcje w oparciu o indywidualne rozważania i modlitwy w domach. W dniach od 14-19.12.2020 r. parafianie przybywali do świątyni by uroczyście podczas Mszy świętej zawierzyć siebie i swą rodzinę Panu Jezusowi przez Niepokalane Serce Maryi. Ks. Proboszcz zawierzył Matce Bożej całą Parafię dn. 14.12. 2020 r. Zewnętrznym znakiem przeżytego Aktu Oddania Rodziny były wręczone Cudowne Medaliki św. Katarzyny Laboure z Matką Bożą oraz okolicznościowe pamiątki.


Św. Paweł w liście do Galatów wyraża swoje szczególe przywiązanie do znaku krzyża: „Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa (…).” (Ga 6, 14) Krzyż jest znakiem i sztandarem naszej wiary. Jego znaczenie streszcza się w słowach Pana Jezusa wypowiedzianych tuż przed swoją męką: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.” (J 15, 13). Każdego dnia wpatrując się w dwie przecięte linie krzyża uczymy się miłości od Chrystusa, ale również składamy w nim nasze nadzieje i troski. Krzyż jak latarnia morska jest znakiem otuchy w trudnych doświadczeniach i przeciwnościach. Staraniem społeczności mieszkańców Łowczyk na progu wsi ustawiono nowy, piękny drewniany krzyż. Dnia 16.12.2020 r. po zmroku, o godz. 17:30 w czasie modlitwy poświęcenia wraz z księdzem proboszczem modliliśmy się o błogosławieństwo Boże mieszkańcom, oddalenie niebezpieczeństwa zarazy, a także za dusze zmarłych, którzy odeszli do wieczności.
„Krzyżu święty, nade wszystko,
drzewo przenajszlachetniejsze!
W żadnym lesie takie nie jest,
jedno, na którym sam Bóg jest.”
Pieśń pasyjna, autorstwa Wenancjusza Fortunat, biskupa Poitiers (zm. 601 r.), który ułożył ją dla uczczenia kawałka drzewa Krzyża świętego, podarowanego w 569 r. księżniczce Radegundzie przez cesarza bizantyńskiego Justyna II. Najstarszy zachowany polski tekst pochodzi z lat 1550-1555.


Pielgrzymka z Parafii pw. NMP Pocieszania w Zalesiu do Częstochowy, dn. 3.10. 2020 r.

Dn. 3. 10. 2020 r. w sobotę o świcie wyruszyła z naszej Parafii autokarowa pielgrzymka na Jasną Górę. W pielgrzymce wzięło udział 45. uczestników, w tym osoby z sąsiednich Parafii: Kuźnicy, Krynek, Sidry i Siderki, Supraśla, a nawet z Łomży. Po drodze nawiedziliśmy klasztor w Niepokalanowie i piękną, słynącą już cudami kaplicę Wieczystej Adoracji – Gwiazdy Niepokalanej. Po przybyciu do Częstochowy pielgrzymi mieli możliwość przejścia Aleją Najświętszej Maryi Panny prowadzącą pod Wały Jasnogórskie. Tam Aktem zawierzenia modliliśmy się prosząc Królową Polski o błogosławieństwo naszej Parafii, szczególnie na czas wyczekiwanych remontów. Po Mszy świętej w Kaplicy Różańcowej pielgrzymi udali się szlakiem Muzeum Jasnogórskiego, poznając bogatą historię Klasztoru Paulinów. Dzień uwieńczył udział w czuwaniu apelowym w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nad ranem następnego dnia wróciliśmy do Zalesia. Bogu niech będą dzięki!